Búrka skončila. A potom prišlo tornádo.

Autor: Matúš Rajský | 25.9.2011 o 23:42 | (upravené 26.9.2011 o 0:17) Karma článku: 3,02 | Prečítané:  731x

Dva podobné príbehy s veľmi rozdielnym koncom. Učeník sa plavil po mori. Jeho loď bola ďaleko od brehu a zmietali ňou vl­ny. Učeník bol bezradný. Vlny narážali do lode, ktorá prestávala odolávať vlnám. Učeník kričal: Pane, prosím, pomôž mi! Búrka pokračovala......

Ale vráťme sa na začiatok.

Ježiš roz­kázal učeníkom vstúpiť na loď a pre­plaviť sa pred Ním na druhú stranu, kým neroz­pus­tí zá­stupy. Loď bola už mnoho honov od brehu a zmietali ňou vl­ny, pre­tože vietor fúkal proti nim.  O štvr­tej nočnej stráži prišiel Ježiš k nim, chodiac po mori. Peter mu po­vedal: Pane, ak si to Ty, roz­káž mi prísť k Tebe po vode. Od­povedal mu: Poď! I vy­stúpil Peter z lode, chodil po vode a šiel k Ježišovi. Ale vidiac, že je vietor, preľakol sa, začal sa topiť a vy­kríkol: Pane, za­chráň ma! Ježiš vy­strel hneď ruku, za­chytil ho a po­vedal mu: Ó, malover­ný, prečo si po­chyboval?  Len čo vstúpili na loď, vietor utíchol.

Pekný príbeh. Poviem vám iný.

Učeník sa plavil po mori. Jeho loď bola ďaleko od brehu a zmietali ňou vl­ny. Učeník bol bezradný. Vlny narážali do lode, ktorá prestávala odolávať vlnám. Učeník kričal: Pane, prosím, pomôž mi! Búrka pokračovala. Ježiš neprišiel. Jeho loďka stroskotala na skalách. Učeník zastonal. „Ježiš, kde si bol, keď som ťa potreboval?"... Zničený vytiahol svoju loďku na breh - teda to, čo z nej zostalo...... A vtedy prišlo tornádo.

Ako to mohol všemohúci Boh dopustiť? A prečo? Prečo neprišiel a nevytiahol ho z vody? Namiesto záchrany prišlo ďalšia bolesť, ďalšia nemožná skúška..

Či to Boh nevidí? Nevie ako sa trápi? Vie. Vie to lepšie ako tento učeník.

Ale pozrime sa na učeníka, ktorý plače nad jeho rozbitou loďkou.

Či zabudol? Už zabudol na rozhodnutie, že Bohu odozdá celý svoj život, všetko čo má? Prečo potom plače nad svojou(?) loďkou, nad svojím(?) biednym životom? Svoj život odovzdal do Božích rúk, povedal Mu, nech si s ním robí čo chce. A keď to Boh začal robiť, učeník zistil, že to nešlo podľa jeho plánov.... A ani nemalo!

Loďka je zničená, ale koho je to problém? Ak by to mal byť niekoho problém, tak Jeho. Učeník sa do toho nemusí starať, loďka nie je jeho, je v lepších rukách. Ak sa ju majiteľ rozhodne zničiť, je to Jeho vec. Učeníkovi sa to nemusí páčiť. A správca nemusí vedieť prečo to tak je. Nemusí to chápať. Má veriť.

Veď Boh má lepšie plány ako tento učeník, prečo Mu nedôveruje? Kde je odhodlanie ísť za Ním až na smrť? Alebo, prečo keď sa blíži utpenie, toto odhodlanie klesá? ...

Hos­podin dal, Hos­podin aj vzal, nech je požeh­nané meno Hos­podinovo. (Jób 1,21)

Učeník vstal. Ďakoval Bohu za všetko, čo s Ním prežil. Znova sa rozhodol naplno Mu veriť. Potom sa usmial a zaťal päste. Blížilo sa tornádo.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?